Ekonomi

Sinop’ta vatandaşlar emeklilik başvurusu için SGK’ya akın etti

Emeklilik yaşı (EYT) düzenlemesinin yürürlüğe girmesiyle birlikte Sinoplu vatandaşlar emeklilik başvurusu için Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) gitti.

Emekli olmayı bekleyenlere rahat bir nefes verecek olan EYT yönetmeliğinin Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından Sinop’ta emekli olma hakkı kazanan vatandaşlar SGK İl Müdürlüğü’ne akın etti. Yasanın çıkması, primleri dolan birçok vatandaşın erken emekli olmasını sağladı.

Yasayla birlikte normalden 1,5 yıl erken emekli olduğunu belirten Metin Özdemir, “Normalde bu yasa çıkmasaydı 1,5 yılım daha olacaktı. 5 bin 700 günüm var prim birikimim. Geldik, teslim ettik. dilekçe.Allah senden razı olsun.’ dedi.

Yasanın çıkmasını sabırsızlıkla beklediğini vurgulayan Sinan Ergen, “6 bin iş günü SSK üyesiyim. Devletimizden bu yasanın çıkmasını dört gözle bekliyorduk. İyi ki bu yasa çıktı. geçti. Kanun çıkmasaydı 54 yaşında emekli olacaktım, 2 yıl borçlanacaktım. Askerlik borcum gitti, 2 yıl önce primim dolduğunda emekli oldum. Dilekçemi verdim” .

Yaklaşık 7 yıldır EYT üyesi olarak beklediğini söyleyen Aygün Koçak, “Yaklaşık 7 yıldır bekliyorum. Aynı zamanda Sinop’ta EYT İl Başkanıyım. Bu kadar uzun bir sürecin sonunda- Vadeli çaba federasyonumuzla süreci bozmadan bu noktaya getirdik.haklı olarak kaybettiğimiz hakkımızı geri almak için başvurumuzu yapacağız 7 yıldır biriktiriyor ama sonunda bu hakkı kazandık ortak çabayla ertelendi” dedi. – SİNOP

haber-palu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu