Haber

Yemen hükümeti ile Husiler arasında esir mübadelesi başladı

Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) Sözcüsü Adnan Huzam, İsviçre’de varılan anlaşma uyarınca Yemen hükümeti ile Husiler arasında karşılıklı esir takası operasyonu başlatıldığını söyledi.

Tutukluların ailelerine kavuşmalarının mutluluk verici olduğunu kaydeden Huzam, bunun Yemen’de çatışan taraflar arasında ilişkilerin tesis edilmesi açısından değerli bir adım olduğunu söyledi.

Huzam, bu tür adımlar sayesinde daha fazla esir takası yapılmasını istediğini dile getirdi.

Öte yandan yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre Yemen hükümeti tarafından serbest bırakılan kişiler, Husiler tarafından serbest bırakılan mahkumların ICRC uçağıyla Aden Uluslararası Havalimanı’na geldiği sırada Sana’a ulaştı.

Yemen Savunma Bakanı Muhsin ed-Dairi, Aden Valisi Ahmed Hamid Lemles ve bazı hükümet yetkilileri, Husilerin serbest bıraktığı isimlerden eski Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi’nin kardeşi Nasır Mansur ve eski Savunma Bakanı Mahmud es-Sabihi ile görüşecek. içinde olduğu bildirildi. Takasın ilk aşaması kapsamında Husilerden 250, Yemen hükümetinden 70 kişinin bugün serbest bırakılması bekleniyor.

Toplam 887 kişinin tahliye edilmesi bekleniyor.

Yemen hükümeti ve Husiler, Birleşmiş Milletler himayesinde 11 Mart’ta İsviçre’de esir değişimi görüşmelerine başladı. Görüşmeler sonucunda taraflar, 20 Mart’ta aralarında 4’ü gazeteci ve tanınmış siyasi, askeri ve güvenlik yetkililerinin de bulunduğu 887 kişinin karşılıklı olarak serbest bırakılması konusunda anlaştılar.

haberavanos.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu