Haber

HDP’li Danış Beştaş’tan Bakan Yanık’a: “30 Kasım 2020’de 6 Yaşındaki Çocuk İstismarı Konusu Savcılığa Yansıdı; 2020’den Beri Bu İstismar…

HDP Küme Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’a, “30 Kasım 2020’de 6 yaşında çocuk istismarı konusu savcılığa yansıdı. 4 Aralık 2020.Yani misafirhaneye Ya Allahtan korkmasaydın O sapık eş tutuklu mu Hayır Savcı takipsizlik kararı mı verdi Evet Sahte doktor raporu var mı ? Evet”. Danış Beştaş, Yanık’ı istifaya davet etti.

İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve bağlı kuruluşların bütçeleri Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda görüşülür.

Yürütme adına konuşmaların tamamlanmasının ardından ilk sözü kümeler adına HDP Küme Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş aldı. Danış Beştaş, Bakan Derya Yanık’ın konuşmasını eleştirdi. Danış Beştaş’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“BU İSTİSMAR OLAYI 2020 YILINDAN BERİ GİZLEDİKLERİNİ DOĞRULEDİ: Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı’nın konuşmasına cevap vereceğim. Doğrudan bizimle dalga geçti. Alaylarına cevap vermek yerine, cevaplarını söyleyeyim. 30 Kasım 2020’de 6 yaşında çocuk istismarı sorunu savcılığa yansıdı. 2020 yılından beri bu taciz olayını sakladıklarını itiraf etti. Kendi konuşmasından bu kürsüden konuşuyorum. Daha da kötüsü 4 Aralık 2020’de işe aldılar. Yani misafirhane. Ey insaf, Allah’tan korkmuyor musun? 6 yaşındaki çocuk istismarı. ‘Mağdurun gizliliğini koruduk’ diyor. Ne sır. Şimdiye kadar ne anne baban ne de o sapık eşin hapse girmedi mi? Hayır. Savcı kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi mi? Evet. Geçersiz sağlık raporu? Evet. Ne oldu? Timur Soykan sayesinde Türkiye bu olayı öğrendi. Bunun üzerine HSK harekete geçti. ‘O savcı hakkında soruşturma açacağım’ dedi. Ben demiyorum, Aile Bakanı söylüyor.

NEDEN ORADA OTURUYORSUN? Sonra ne diyor, bu olay 2022’de olmuş, olayı öğrenmişler. ŞÖNİM’e giden ya çocuk ya da hanım başına gelenleri bir kere anlatır. Aile Bakanı ne iş yapar? Kötüye kullanımı korur ve gizler. İşte Aile Bakanı, pandemi döneminde kadına yönelik şiddetin tolere edilebilir olduğunu söyledi. Tıpkı Aile Bakanı’nın çocuk istismarının siyaset meselesi olmadığını söylemesi gibi. Neden orada oturuyorsun? Dün televizyonda Ensar Vakfı’nı savunuyordunuz. Bugün iki yıldır en korkunç istismara maruz kalan bir çocuk kendi sözüdür. Tüm Türkiye duysun. Aile Bakanı hanımları korumaz, çocukları korumaz, onun dışında her türlü işi yapar. Konu siyaset değil. Toplumla ilgili her şey bizim işimiz. İnsanlıkla ilgili her şey devletin sorumluluğu altındadır. Derhal istifa edin.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu