Haber

Bozova GES’in kapasitesi artırılıyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Korkuteli ilçesindeki Bozova Güneş Enerji Santrali (GES) alanı içerisinde 3. ve 4. etap GES projelerine başladı. GES-3 ve GES-4 santrallerinin devreye alınmasıyla birlikte toplam devretme gücü 4 MW’a çıkacak.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü, karbon salınımına dayalı iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak ve elektrik maliyetlerini düşürmek amacıyla yeni bir Güneş Enerji Santrali kuruyor. Korkuteli ilçesi Bozova Mahallesi’nde 17.10.2022 tarihinde işletmeye alınan GES genişletiliyor. Bozova GES bünyesindeki yeni GES-3 ve GES-4 santrallerinin kurulum çalışmaları devam ediyor.

4 MW ÜRETİM GÜCÜ

Mevcut GES-1 ve GES-2’nin ardından GES-3 ve GES-4 santrallerinin de devreye alınması ile Bozova GES’in toplam devretme gücü 4 MW’a çıkacak. Yıllık 8,5 milyon kilovatsaat elektrik üretim kapasitesine ulaşacak olan tesis, 2400 hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak kadar elektrik üretecek.

YILDA 25 MİLYON TL TASARRUF

Yılda 8,5 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi üretecek olan tesis, böylece öz kaynaklarda yılda 25 milyon TL tasarruf sağlayacak. Bu sayede hem çevre koşulları hem de yenilenebilir enerji kaynaklarının kapasitesi artacaktır. Fosil yakıt yerine yenilenebilir enerji kaynağı olarak çalışacak Bozova GES santralleri ile yılda 4.000 ton karbondioksit salınımının önüne geçilecek. Bu sayede 360.000 ağacın bir yıldaki karbondioksit emilimine eşdeğer bir emilim azaltılarak atmosferdeki karbondioksit konsantrasyonu azaltılmış olacaktır.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

elmadagajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu